Imagine you are in a grocery store and see three options for buying apples. You can buy:
individual apples
at $1.99/lb
Photo Credit: Scorpions and Centaurs via Flickr.com
or a 2.5 lb bag of the same apples for $3.99
or a 20 lb box of the same apples for $19.99
Photo Credit: chicabrandita via Flickr.com
Answer the following questions:
Think about the things that you would buy in one week for groceries. When you make your list, it's helpful to think about what you will eat for breakfast, lunch and dinner for the week.
The following video will give you some tips about making good decisions when grocery shopping.
Check out a local flyer or use the site below to create your shopping list for the week based on a grocery store in your area.
Photo Credit: La Famille Rapp via Flickr.com
When making your list, identify the item, the number of items you'd like to buy and the cost of the item.
Photo Credit: sot heavy via Flickr.com
Like the apples in the example above, when we shop, many items come in different sizes and quantities and sell for different amounts. In order to make a good decision on which item is a better buy, we can calculate the unit price.
The unit price is the cost of one unit of an item.
For example:
To determine unit price, we take the total price and divide by the number of items or units for the product.
Which is the better price for pop?
Six bottles for $4.49 or 12 cans for $6.79?
Check your answer by viewing the following video.
$0.0056/ml
$0.0107/g
Calculate the unit price for two of the items on your grocery list. List the price, quantity and your calculated unit price.
As you're filling your cart at the grocery store, it's useful to have a general idea of how much you're spending. You can estimate how much the items in your cart will cost you by rounding prices to the nearest dollar or 50 cent value.
Enter the virtual grocery store below and fill your shopping cart. Try to keep a running tally of your estimated cost of the groceries.
By rounding off the price of the items in your list, estimate the cost of your grocery trip.
Photo Credit: Michael Kappel via Flickr.com
Many people use their debit cards to complete purchases, but paying this way has some disadvantages. When you know you can access all the money in your account, it's more difficult to stick to a budget. This is particularly true in a grocery store when you're faced with aisle after aisle of delicious food.
One way to enforce your budget is to withdraw the amount of money you have budgeted for groceries. This forces you to think about how much money you're spending and not go over-budget.
You should be able to estimate how much change you will receive.
Review this video on making change to help you in determining how much change you would receive if you paid with cash for your groceries.
The following interactive activity will give you a chance to test your change making skills.
Complete the interactive several times so that you have experience with making change for different amounts.
Grocery shopping is a skill that requires you to make good decisions on purchases and to be aware of the impact those decisions can have on your budget and spending.
These decisions in the end will have an impact on your financial situation.
There are many blogs, articles and videos that contain tips for smart grocery shopping. You can use some or all of the following search terms to find tips on effective shopping.
Do some research to make a list of five tips for effective grocery shopping.