We saw in the slides from the last activity that the Canadian Diabetes Association has reported that 57% of Canadians with diabetes say they do not take their diabetes drugs the way they were prescribed because they cannot afford their medications, devices, and supplies.
The Canadian Diabetes Association wants a pharmacare program to ensure that people with diabetes get access to their needed medications. A pharmacare program helps to cover the costs of eligible prescription drugs, and certain medical supplies and pharmacy services.
How much medicine do diabetics need to take, and how much does it cost?
Proportional reasoning involves thinking about relationships between quantities. When dealing with real-world applications, you often need to compare different quantities:
All these are examples of reasoning proportionally.
Reasoning proportionally involves thinking in terms of ratios (meters per second, cost per item, mL per mixture). A ratio compares two quantities of the same unit.
If you are 18 and your sister is six years old, when you say that you are three times as old as your sister, you are starting to reason proportionally.
My age : my sister’s age
18 : 6
3 : 1
You could also say that you are 12 years older than your sister, but this is not reasoning proportionally because you are not thinking of ratios.
This video and interactive available at LearnAlberta.ca will help you develop a better understanding of ratios and how they apply to photography.
As you watch the video and complete the interactive activity, record some thoughts in your notebook about how rate, ratio, and proportion are used in photography.
The following resources cover a wide variety of topics related to proportional reasoning. Read through the resources that would be important for you to review based on your quiz results.
Because Am has type 1 diabetes, he will have to take insulin to control his diabetes for the rest of his life. Am’s doctor has recommended that he use an insulin pen to take his insulin injections.
He was told that, under normal circumstances, he will have to take 16 units of insulin per day. He has to inject insulin four times each day.
How many units of insulin will each injection contain?
a. 1/4 of a unit
b. 0.25 of a unit
c. 4 units
d. 8 units
Answer
The correct answer is c.
The pen that Am will be using contains 300 units of insulin. Am is thinking about cost. Given that he will use 16 units per day, how long will his insulin pen last?
a. 0.05 days
b. 18 days
c. 18.75 days
d. 4800 days
Answer
b. 18 days
300 units per pen, and Am uses 16 units per day.
300 divided by 16 is 18.75.
After day 18, Am will not have enough left for another injection, so each pen will last 18 days.
The pen that Am is going to use contains 3 mL (300 units) of insulin. How much insulin is Am taking with each injection (in mL)?
a. 0.004 mL
b. 0.04 mL
c. 0.4 mL
d. 4 mL
Answer
b. 0.04 ml
This calculation can be done several ways. One of the easiest ways to understand is to determine the unit rate.
1 pen = 300 units of insulin = 3 mL of insulin
So 300 units = 3 mL
Divide by 300 on both sides of the equation to get the unit rate.
1 unit of insulin = 3/300 mL of insulin
1 unit of insulin = 0.01 mL of insulin
There is 0.01 mL of insulin per unit of insulin.
Since Am takes 4 units of insulin at each injection, he takes
0.04 mL of insulin per 1 injection.
.
Insulin pens can be disposable or reuseable.
Reusable pens are less expensive than disposable pens.
Reusable pens use insulin refill cartridges. (Each cartridge holds 3mL of insulin.)
Refill cartridges are usually sold in boxes of five.
A box of insulin cartridges costs about $120.00.
How much will Am’s insulin cost each month? Remember, you found that the 3 mL pen of insulin will last 18 days.
AnswerIn Quiz Question 2, we found that 3 mL of insulin will last 18 days.
So the box of five cartridges that costs $120 will last about 90 days.
So, Am’s insulin will cost him about $40 each month.