A rate is a comparison of two quantities with different units. A unit rate is a rate with a second term of 1. Unit rates are written using numbers, symbols and words such as: |
![]() |
---|
![]() |
Let's investigate using unit rates to compare prices at Rate My Groceries! |
---|
Nancy and Kanu participated in two different races.
Nancy ran a 6 km marathon in 30 minutes.
Kanu ran a 10 km marathon in 40 minutes.
Who ran faster?
Mike earns $106.25 when he works 8.5 hours.
Jack earns $126 when he works 12 hours.
Who has a greater hourly wage?
Owners of two different cars reported the following fuel usage for their cars:
A Roadrunner used 65 L of gas to travel 600 km.
A Pathfinder used 35 L to travel 300 km.
Which car has the better fuel efficiency?
Gale is shopping for laundry detergent. She examines two brands:
Clean and Fresh - sells for $5.49 and will do 10 loads of laundry.
Colour Safe- sells for $11.74 and will do 20 loads of laundry.
Determine which brand is the better deal.
Use your knowledge of unit rates or another strategy to answer the following problems.
Jordan took 12 hours to read a 360 page book. At this rate how long will it take her to read a 540 page book?
Aly wants to enter a keyboarding contest. In order to enter, contestants must be able to input 50 words per minute. Aly took 15 seconds to enter 10 words. At this rate, is she eligible to enter the contest?
Unless otherwise indicated, all images in this activity are from the public domain or are © clipart.com or Microsoft clipart and are used with permission.
This is a disclaimer. External Resources will open in a new window. Not responsible for external content.